Opublikowano:

81 lat temu, dokladnie 15…

81 lat temu, dokladnie 15 października 1940 roku miała miejsce premiera filmu „Dyktator” Charliego Chaplina.

Pomysł na film przyszedł do głowy Chaplinowi wiosną 1938 roku, tuż po inwazji III Rzeszy na Austrię. Głównym motorem napędowym idei był fakt, że już od kilku lat do artysty dochodziły informacje mówiące o licznych podobieństwach pomiędzy nim a dyktatorem – były one na tyle widoczne, że Hitler zabronił nawet pokazywania w Niemczech filmów z komikiem.

Jak wspomina Peter Ackroyd w biografii „Charlie Chaplin”, obaj mężczyźni przyszli na świat w kwietniu 1889 roku, a daty ich urodzenia dzielą cztery dni. Obaj byli wychowywani przez samotne matki, ponieważ ich ojcowie nadużywali alkoholu. Obaj od dziecka mieli również problemy natury psychicznej – nagłe napady agresji i paranoi, okresy apatii przeplatane etapami szaleńczej pracy i gwałtowne zmiany nastroju.

Byli także podobnego wzrostu i wagi oraz nosili charakterystyczny wąsik – aktor na wielkim ekranie, natomiast Hitler na co dzień. Tak, jak niemiecki przywódca pełnił władzę absolutną w swoim państwie, tak Chaplin był despotą na planie zdjęciowym – za wszelką cenę dążył do realizacji swoich pomysłów, a od swoich współpracowników wymagał całkowitego posłuszeństwa.

#kalendarium #film #historia #ciekawostki #hitler #kin #kartkazkalendarza #kultura