Opublikowano:

7x Jarmusch – kultowe filmy…

7x Jarmusch – kultowe filmy Jima Jarmuscha ponownie w polskich kinach!

Mistrz amerykańskiego kina niezależnego, nierozerwalnie związany z 25-letnią historią Gutek Film – aż 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha powróci do polskich kin i na VOD po blisko 20 latach.

Roman Gutek: „Inaczej niż w raju” (1984) i „Poza prawem” (1986) były pierwszymi filmami, które kupiłem na start Gutek Film w 1994 roku. Najpierw pokazywaliśmy je w ramach objazdowego festiwalu – w samej Warszawie wyświetlano je w sześciu różnych kinach. „Nieustające wakacje” pokazywaliśmy w ogromnym kinie Relax, a ludzie i tak siedzieli na schodach! Zrobiliśmy im nawet zdjęcie i wysłaliśmy faksem Jarmuschowi, pisząc, że to najbardziej komercyjne kino w całej Warszawie, a ludzie i tak nie mają gdzie siedzieć.

Gutek Film do dziś blisko współpracuje z amerykańskim reżyserem. Oprócz klasycznych filmów twórcy, firma wprowadziła do polskich kin również takie tytuły jak „Paterson” (2016), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999) czy „Gimme Danger” (2016).

Gutek Film sprowadzi odnowione cyfrowo kopie siedmiu kultowych filmów amerykańskiego twórcy:
– „Nieustające wakacje” (1980),
– „Inaczej niż w raju” (1984),
– „Poza prawem” (1986),
– „Mystery Train” (1989),
– „Noc na ziemi” (1991),
– „Truposz” (1995),
– „Kawa i papierosy” (2003).

Do pięciu tytułów zostanie wznowiony nakład artystycznych plakatów wykonanych w latach 90. przez jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego. Ponadto Klimowski stworzył całkowicie nowe plakaty do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy”, które wkrótce zostaną zaprezentowane i wydrukowane w limitowanym nakładzie.Podobno jeden z tych plakatów wisi w biurze Jarmuscha, wspomina Roman Gutek.
Plakaty będzie można kupić w naszym sklepie.

Siedem wczesnych filmów Jima Jarmuscha znalazło się w programie tegorocznej edycji 12. American Film Festival, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 9–14 listopada. Zaraz po tym wydarzeniu przegląd „7x Jarmusch” trafi do kin w całej Polsce, a następnie na platformę Nowe Horyzonty VOD.

Na grafice plakaty do filmów: „Nieustające wakacje”, „Inaczej niż w raju”, „Poza prawem”, „Mystery Train”, „Noc na ziemi”.

#film #filmy #kino #kultura #sztuka #rozrywka #jarmusch #kinoamerykanskie #kinoniezalezne #indiefilm #klasyka #klasykakina #usa #starefilmy #arthouse #plakat #plakatyfilmowe #skoro rzuciłeś, to możesz zapalić